top of page

Znak "Zabytek chroniony prawem"

Zgodnie z art. 12. 1. ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Starosta, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, może umieszczać na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru znak informujÄ…cy o tym, iż zabytek ten podlega ochronie.
 
Wzór i wymiary znaku okreÅ›la RozporzÄ…dzenie Ministra Kultury z dnia 9 lutego 2004 roku w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczonego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków Dz.U. z 2004 r. Nr 30, poz. 259.
​
429px-Obiekt_zabytkowy_znaka.png

​

Polski znak zabytku bazuje na miÄ™dzynarodowym symbolu zwanym BÅ‚Ä™kitnÄ… TarczÄ…, bÄ™dÄ…cym znakiem rozpoznawczym Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, podpisanej w Hadze dnia 14 maja 1954 roku.

​

Zgodnie  z artykuÅ‚em 16. konwencji, jest to "tarcza skierowana ostrzem w dóÅ‚, podzielona wzdÅ‚uż przekÄ…tnych na cztery pola, dwa bÅ‚Ä™kitne i dwa biaÅ‚e (tarcza herbowa zÅ‚ożona z bÅ‚Ä™kitnego kwadratu, którego jeden z kÄ…tów tworzy ostrze tarczy, oraz umieszczonego nad nim bÅ‚Ä™kitnego trójkÄ…ta, rozgraniczonych po każdej stronie biaÅ‚ym trójkÄ…tem)". PomysÅ‚odawcÄ… formy graficznej  byÅ‚ prof. Jan Zachwatowicz, Generalny Konserwator Zabytków w latach 1945–1957.

​

ZachÄ™camy zarówno Starostów, jak i wÅ‚aÅ›cicieli obiektów zabytkowych do umieszczania na swoich nieruchomoÅ›ciach odpowiedniego oznakowania.

​

Znak informujÄ…cy powinien być umieszczony w widocznym miejscu, ponieważ jest identyfikatorem informujÄ…cym o ochronie prwnej i zapewniajÄ…cym rozpoznawalność obiektu jako posiadajÄ…cego wyjÄ…tkowÄ… wartość, a tym samym forma edukacji, promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego i przeciwdziaÅ‚ania ewentualnym aktom wandalizmu.

​

​

Więcej informacji nt kompetencji starosty znajduje się na stronie:

http://samorzad.nid.pl/baza_wiedzy/zadania-wlasne-starostow-zwiazane-z-ochrona-zabytkow/

​

bottom of page